Urazy oczu

Do urazu oczu dochodzi najczęściej:

  • z powodu uderzenia w gałkę oczną,
  • z powodu ciała obcego, tkwiącego na zewnętrznej części oka,
  • z powodu chemikaliów, które przez nieuwagę dostały się do oka.

Kiedy do lekarza

Idź do lekarza, jeżeli

  • do oczu dziecka dostały się substancje chemiczne, a zwłaszcza kwasy lub ług,
  • widzisz w oku dziecka ciało obce, rysę lub nacięcie na gałce ocznej lub na powiece. Nie próbuj samodzielnie niczego wyciągać!,
  • dziecko widzi tylko zamazany obraz lub gdy ruch gałek ocznych powoduje bolesność,
  • dziecko odczuwa ból oka dłużej niż 2-3 godziny po urazie,
  • źrenice (czarne punkciki w oku) różnią się po urazie wielkością lub nie są okrągłe.

Jak pomóc dziecku

Jeżeli do oka dziecka dostały się środki chemiczne, wypłucz je tak, jak opisano to na s. 493 (UWAGA! Proszę podlinkować do działu „zatrucia i spożycie substancji żrących). Większość chemikaliów stosowanych w domu, jak spirytus, mydło czy oleje ewentualnie terpentyna, bardzo mocno podrażnia oczy, ale na szczęście na krótko. Niebezpieczne są natomiast kwasy i ług (np. środki do czyszczenia WC lub wapno). Jeżeli po uderzeniu w oko, wokół niego i na powiekach tworzy się obrzęk, natomiast nie boli sama gałka oczna, jej wygląd nie odbiega od normy, a widziany obraz jest prawidłowy, przygotuj tylko kompresy schładzające, a dziecko namów do odpoczynku.

W przypadku bólu oka, zaczerwienienia, łzawienia lub swędzenia sprawdź, czy nie doszło do jego zaprószenia. Zwykle na spojówce osadzają się rzęsy, ziarnka piasku lub muszki. Ciało obce tkwiące w kąciku oka spróbuj wydobyć, używając końcówek czystej chusteczki.

Aby usunąć ciało obce ukryte pod powieką, dziecko musi spoglądać wysoko w górę i w dół. Gdy spogląda w górę, obsuń jego dolną powiekę w dół, co pozwoli ci dokładnie przeszukać tę okolicę. Gdy spogląda w dół, zrób to samo z górną powieką. Jeżeli dostrzeżesz ciało obce, usuń je za pomocą końcówki chusteczki.

W razie niepowodzenia obmywaj podrażnione oko letnią wodą; w tym czasie dziecko powinno otwierać i zamykać oczy.

Ciało obce tkwiące w oku bardzo mocno, np. w okolicy źrenicy lub tęczówki, usunąć może jedynie okulista.

czków czasem jeszcze po tygodniach na skórze wyczuwa się szorstkie zgrubienia. Przed wyjściem na dwór warto te miejsca smarować grubą warstwą wazeliny.

Natychmiastowa pomoc w naglych wypadkach dzieci