Częste skręcenia stopy
Przy skręceniach świetnie sprawdza się nalewka z kwiatów arniki. Po rozcieńczeniu jej z wodą w proporcji 1:9 skrop nią bawełnianą chustę i połóż na skręconym stawie. [AM]

Opisane powyżej kontuzje mogą generalnie dotyczyć miejsc na całym ciele. Szczególnie często dochodzi do nich jednak w obrębie mięśni (stłuczenia, naciągnięcia) kończyn dolnych oraz skręceń w stawie skokowym (skokowo-goleniowym). U dzieci najczęściej dochodzi do skręcenia nogi do wewnątrz, co powoduje, że naciągnięciu ulegają położone po bokach części torebek stawowych i więzadła. Pojawia się obrzęk i bolesność okolicy kostki. Dziecko stojąc na tej nodze, odczuwa ból.

W takiej sytuacji należy postępować tak, jak wspomniano wcześniej, tzn. schładzać staw i ułożyć go wysoko. W większości przypadków cały proces zdrowienia trwa parę dni, przy czym dolegliwości stopniowo ustępują.

Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy dziecko w ogóle nie może stanąć na nodze lub gdy nie ma poprawy samopoczucia.

Po wykluczeniu złamania na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lekarz zwykle przepisuje maść wspomagającą ukrwienie i hamującą stan zapalny. W takim przypadku zalecane jest również użycie bandaża elastycznego, opatrunku unieruchamiającego lub specjalnej szyny podpierającej staw, umożliwiającej jednak wykonywanie niegroźnych ruchów, a więc zachowanie siły mięśniowej.

Natychmiastowa pomoc w naglych wypadkach dzieci