Rany cięte
Samodzielnie zrobiony plaster ściągający. Karbowana część trafia bezpośrednio na ranę. Idealnie byłoby, gdyby brzegi rany swobodnie i lekko się ze sobą stykały. [AM]

Rany cięte, choć zwykle głębsze niż rany powstałe w wyniku otarcia, goją się lepiej. Z reguły są czystsze, a ich brzegi nie są popękane. Aby w trakcie gojenia tworzyło się jak najmniej dzikiego mięsa i tkanek bliznowatych, już w pierwszych godzinach po wypadku brzegi rany trzeba jak najbardziej do siebie zbliżyć. W tym celu można użyć plastra, zacisków, specjalnych substancji klejących (kleju z fibryny) lub zastosować szycie.

Jak pomóc dziecku

Małe, czyste rany cięte, nie znajdujące się na twarzy lub narządach płciowych dziecka, można opatrywać w domu. Nadają się do tego dostępne w aptekach plastry zaciskowe lub przylepce Steristrip (cienkie, dobrze mocujące paski plastra). Podobny plaster można wyciąć samodzielnie (por. ilustracje niżej). Biorąc jakikolwiek plaster, zaklej ranę ciętą w ten sposób, aby jej brzegi swobodnie się ze sobą stykały. Używając plastrów zaciskowych, umieść paski perforowane bezpośrednio nad raną. Ingerencji lekarza wymagają rany cięte silnie krwawiące, zanieczyszczone lub szersze niż 1 cm bądź takie, które uniemożliwiają dziecku prawidłowe poruszanie zranioną częścią ciała.

Natychmiastowa pomoc w naglych wypadkach dzieci