Reanimacja
Nieprzytomne, ale normalnie oddychające dziecko ułóż w stabilnej pozycji na boku. Klęknij obok leżącego na plecach, jego rękę, leżącą na skierowanej ku sobie stronie, wsuń mu pod biodro, zginając jednocześnie nogi nieprzytomnego w kolanie. Następnie chwyć przeciwległe ramię i biodro dziecka i ostrożnie przyciągnij je ku sobie. Ramię leżące pod biodrem wysuń lekko do tyłu. Skieruj głowę dziecka lekko ku karkowi, a dłoń podłóż pod policzek. [AM]
1 krok. Naprawdę nieprzytomne?
Przytrzymaj dziecko, wymów jego imię, delikatnienim potrząśnij. Brak reakcji z jego strony świadczy o tym, że jest nieprzytomne.

2 krok. Nieprzytomne czy coś więcej?
Szybko sprawdź, czy dziecko oddycha i czy wyczuwalne jest tętno. W tym celu odchyl głowę dziecka lekko do tyłu (przywiedź w stronę karku) i przyłóż policzek do jego ust i nosa. Jeżeli dziecko oddycha, usłyszysz szmer oddechu i wyczujesz strumień powietrza na twarzy. O oddychaniu świadczy również unosząca się regularnie klatka piersiowa.
Ułóż je w pozycji bocznej ustalonej (por. po lewej) i wezwij karetkę pogotowia.

3 krok. Sztuczne oddychanie metodą usta-usta
Jeśli dziecko nie oddycha, sprawdź, czy nie ma w jamie ustnej ciała obcego. Wykonaj dwa powolne wdechy (opisane poniżej). Jeśli dziecko zareaguje (zacznie samodzielnie oddychać, kaszleć lub się poruszać), zadzwoń po karetkę i nadal je obserwuj.

4 krok. Masaż serca
Jeśeli dziecko nie zareagowało na wpuszczone powietrze (nie oddycha, nie kaszle, nie rusza się), prawdopodobnie doszło do zatrzymania krążenia. Kontrola tętna jest zbędna i jej przeprowadzanie poleca się obecnie wyłącznie służbom ratowniczym. Teraz, poza sztucznym oddychaniem, musisz wykonać masaż serca. Reanimacja krążeniowo-oddechowa przebiega w następujący sposób: u starszego dziecka po dwóch wdechach wykonać 15 ucięnięć mostka, ponownie dwa wdechy i 15 ucięnięć itd. (proporcja 2:15). U młodszych dzieci (poniżej 8 lat) stosuje się jeden wdech i 5 ucięnięć (proporcja 1:5).

Wentylacja – sztuczne oddychanie metodą usta-usta
Połóż dziecko na plecach, na twardym podłożu. Ponieważ u osoby nieprzytomnej wiotczeją wszystkie mięęnie, zachodzi niebezpieczeństwo, że język opadnie głęboko do tyłu, powodując niedrożnoęć dróg oddechowych. Aby niedoszło do uduszenia się dziecka własnym językiem, odchyl jego głowę delikatnie do tyłu. Jednocześnie podciągnij podbródek nieprzytomnego ku górze, trzymając płasko dłoń pod żuchwą.

Nabierz powietrza w płuca i obejmij usta dziecka swoimi wargami. Kciukiem i palcem wskazującym zaciśnij mu nos, aby wdmuchiwane powietrze nie uciekało przez nozdrza. U niemowląt: obejmij wargami usta i nos dziecka. Powietrze wdmuchuj bardzo ostrożnie. Wdech powinien trwać sekundę (u niemowlęcia) ewentualnie dwie sekundy (u dzieci w wieku szkolnym). Tyle samo czasu pozostaw dziecku na wydech.

Ważne jest, aby wentylacja nie była zbyt silna. Wdmuchuj tylko tyle powietrza, by uniosła się klatka piersiowa dziecka. Na wdech u niemowlęcia często wystarczy tylko pojemność pełnych ust.

Masaż serca
Masaż serca to silny ucisk mostka chorego (kompresja klatki piersiowej). Punkt nacisku znajduje się w dolnej, trzeciej części mostka. Podczas masażu dziecko musi leżeć na twardym podłożu, w przeciwnym razie uciski będą nieskuteczne. Klatkę piersiową pacjenta należy uwolnić z odzieży.
  • U starszego dziecka (powyżej 8 lat) połóż nadgarstek swojej lewej ręki na dolną połowę jego mostka. Nadgarstek drugiej ręki połóż na pierwszą i mając wyprostowane ramiona, płynnie uciskaj mostek pacjenta, powtarzając ucisk częściej niż co sekundę. Po 15 uciskach wykonaj dwa wdmuchnięcia powietrza do ust chorego, a następnie ponownie podejmij uciskanie.
  • U mniejszego dziecka (poniżej 8 lat) wystarczy ucisk jednej ręki (nadgarstek leży również w dolnej części mostka). Po pięciu uciskach jeden wdech i ponownie 5 ucisków.
  • U niemowlęcia wystarcza uciskanie palcem wskazującym i środkowym powyżej wyrostka mieczykowatego. Po pięciu uciskach jeden wdech i ponownie 5 ucisków.

Last but not least : reanimacji nie da się nauczyć tylko z książki. Dla pewności warto więc ukończyć kurs pierwszej pomocy.
Natychmiastowa pomoc w naglych wypadkach dzieci