Porażenie prądem

Porażenie prądem domowym, np. przez zepsute urządzenie lub penetrację niezabezpieczonego gniazdka, z reguły jest bardzo bolesne, nie powoduje zbyt poważnych następstw. Może jednak doprowadzić do poparzeń w miejscu wejścia i wyjścia prądu,a w najgorszym razie do wstrząsu sercowo-naczyniowego, wywołanego ciężkim zaburzeniem rytmu, a nawet zatrzymaniem akcji serca.

Jak pomóc dziecku

Niekiedy dziecko jest mocno „przyczepione” do źródła prądu. Kontakt z nim wywołuje skurcze mięśni i osoba porażona, mimo walki, nie może się od niego uwolnić. Ratując dziecko, nie dotykaj go bezpośrednio, aby nie dostać się w obszar działania prądu:

  • odetnij natychmiast dopływ prądu poprzez wyciągnięcie wtyczki z sieci lub wyjęcie bezpieczników;
  • w miarę możliwości weź do ręki przedmiot, który nie przewodzi prądu (drewnianą miotłę lub krzesło) i odsuń dziecko od źródła prądu; swoje bezpieczeństwo zwiększysz, wkładając buty z grubymi gumowymi podeszwami lub gdy staniesz na stosie gazet lub książek;
  • jeżeli dziecko jest przytomne, poszukaj oznak poparzenia; schłodź je zimną wodą (por. po prawej);
  • jeżeli dziecko jest nieprzytomne, ale oddycha, połóż je w pozycji bocznej ustalonej czytaj więcej;
  • jeżeli dziecko jest nieprzytomne i nie oddycha, natychmiast rozpocznij reanimację czytaj więcej.

Nawet jeżeli dziecko wyszło z wypadku bez szwanku i wydaje ci się żwawe i całkiem normalne, zaprowadź je na badania do szpitala. Tylko w ten sposób się upewnisz, że porażenie prądem nie spowodowało zaburzeń rytmu serca.

Natychmiastowa pomoc w naglych wypadkach dzieci